Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

Uçan Ha┼čereler
Evinizde ve ─░┼č yerinizde istemesenizde Davetsiz Misafirleriniz mutlaka sizi ziyaret edecektir. Ziyaretinize gelen davetsiz misafirlerinizi yak─▒ndan tan─▒y─▒n.
 
 
Karasinek ve Biyolojisi
 
0.5-1 cm boyunda, siyah-gri renktedirler. Çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi y─▒─č─▒n halinde yumurtalar─▒n─▒ b─▒rak─▒r. Ç─▒kan larvalar organik maddelerle beslenir ve s─▒cak havada ortalama 7-8 gün içerisinde ergin hale gelirler. Çok çabuk ürerler. Her türlü g─▒da ve çöp art─▒klar─▒yla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanlar─▒n ya┼čad─▒─č─▒ her yeri istila ederler. Vücutlar─▒nda çok çe┼čitli hastal─▒k mikroplar─▒ ta┼č─▒d─▒klar─▒ için her dola┼čt─▒klar─▒ yerlere mikroplar─▒ bula┼čt─▒r─▒rlar. Zira her 5 dakikada bir gezindikleri yerlere d─▒┼čk─▒ b─▒rak─▒rlar.
"Kolera, Diare, Dizanteri, Hepatit, Çocuk Felci, G─▒da zehirlenmeleri, Selmonellosis, Verem gibi hastal─▒klar─▒ bula┼čt─▒r─▒r."
 
Kontrol Önlemleri
Çöp ve gübreleri muntazam kald─▒rmak ve bunlar─▒n üzerinde üremeyi engelleyici larvasit uygulamalar─▒ yapmak.
Uçan ha┼čerelerin eve girmesini önleyici pasif tedbirler almak (tel sineklik, yap─▒┼čkan levhal─▒ UV cihazlar gibi)
 
Profesyonel servise ba┼čvurup üreme yerlerinin tespiti ve uçkun mücadelesi için yard─▒m almak gerekir. Ayr─▒ca sine─čin yo─čun girdi─či kapal─▒ alanlarda da kal─▒c─▒ etkili uygulama yap─▒larak, 25-30 gün süreyle gelen sineklerin devaml─▒ ölmesini sa─člayarak yo─čunlu─ču dü┼čürmek de mümkündür.
 
 
Sivrisinek ve Biyolojisi
Anofel ve Kleks olmak üzere iki ana gruba ayr─▒l─▒r ve birçok türleri vard─▒r. Temiz, s─▒cak, serin, kirli her türlü su birikintilerinde ürerler. Yumurtalar─▒n─▒ su birikintilerine tek tek veya grup halinde b─▒rak─▒rlar. Larva ve Pupa (kurtçuk) döneminden sonra, uygun s─▒cakl─▒k ortalamalar─▒nda, 8-9 günde ergin sinek haline gelirler. Di┼čileri yumurtlamak için canl─▒ kan─▒ emmek zorundad─▒r. Bu sebeple insanlar─▒ çok rahats─▒z ederler. Nemli ve lo┼č ortamlarda bar─▒n─▒rlar. Geceleri faaliyet gösterirler. Erkekleri meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. En az 3 km uçarak, üredi─či yerlerin çok uzaklar─▒na kadar yay─▒l─▒rlar ve canl─▒lar─▒n ya┼čad─▒─č─▒ ortamlarda yo─čunla┼č─▒rlar.
 
" Anofeller S─▒tma hastal─▒─č─▒n─▒ yaymada rol oynar. Ayr─▒ca Fil hastal─▒─č─▒, sar─▒ humma, Nil hummas─▒, Beyin iltihab─▒ gibi hastal─▒klar─▒n yay─▒lmas─▒nda da önemli rolleri vard─▒r."
 
Kontrol Önlemleri
Durgun su birikintilerini yok etmek.
Her türlü birikinti suya, kanala, fosepti─če, havuza ve göle belli periyotlarla larvasit (larva öldüren ve üremeyi durduran) uygulamak en etkili ve en ekonomik yöntemdir.
Uçkun mücadelesinde ise; Termal Fog, ULV veya rezidüel (kal─▒c─▒) uygulama metodlar─▒ ortama göre uygun ekipmanlarla uygulan─▒r. Geni┼č alanlarda iyi bir ara┼čt─▒rma ve planlama yapmak gerekir. Bu sebeple bu konuda tecrübeli, profesyonel uygulay─▒c─▒ gerekir.
 
Tatarc─▒klar ve Biyolojisi
Küçük vücutlar─▒ s─▒k k─▒llarla örtülü, donuk sar─▒ renkli, 1,5-3 mm boyunda sineklerdir. Do─čada hayvan bar─▒naklar─▒nda, ma─čaralarda, evlerdeki lo┼č yerlerde ya┼čarlar ve geceleri insanlardan ve hayvanlardan kan emerler. Yumurtalar─▒n─▒ bitkisel ve ya┼č at─▒klar─▒n üzerine b─▒rak─▒rlar.
┼×ark çiban─▒, humma gibi hastal─▒klar─▒n yay─▒lmas─▒nda rol oynarlar.
 
Kontrol Önlemleri
Ev içine, hayvan bar─▒naklar─▒na ve di─čer bar─▒nma alanlar─▒na kal─▒c─▒ insektisitlerle pulverizasyon veya ULV yöntemleri ile uygulama yaparak mücadele edilir.  
 
Güve ve Biyolojisi
3 mm boylar─▒nda, küçük ve oval böceklerdir. Bunlar insanlara zarar vermez; ama ki┼čisel e┼čyalara ve giysilere zarar verirler. Güveler hayvan k─▒l─▒ndan yap─▒lm─▒┼č her türlü e┼čya üzerine yerle┼čirler ve bunlarla beslenirler. (Ka┼čmir, yünlü ve ipekli giysiler gibi)
 
Kontrol Önlemleri
Yayg─▒n ortamlarda kontrolü için kesinlikle profesyonel bir uygulamaya ba┼čvurmak ve ayr─▒ca korunmak için ┼čahsi önlemler almak gerekir.
Giysilerin kesinlikle tavan aras─▒, merdiven alt─▒ gibi yerlerde saklanmamas─▒ gerekir. Giysiler temiz kutular içerisinde saklanarak bu kutular─▒n a─č─▒zlar─▒ tam kapal─▒ tutulmal─▒d─▒r. Ayn─▒ zamanda giysilerin kullanma talimatlar─▒na uygun olarak saklanmas─▒ gerekir. Kutular─▒n içine naftalin koyulmas─▒ ha┼čereleri bu bölgelerden uzak tutacakt─▒r.
 
Yabana Ar─▒s─▒ ve Biyolojisi
0,5-1 cm boyunda, alt─▒n sar─▒s─▒ renginde ve kahverengi dalgal─▒ desenlere sahiptirler. Bal ve e┼ček ar─▒s─▒ gibi türleri vard─▒r. Duvar deli─či, a─čaç, çat─▒ aras─▒ ve evlerin uygun yerlerine petek yuva yaparak yerle┼čirler. Koloni halinde ya┼čarlar. Çiçeklerden polen ve nektar toplayarak bunlar─▒ depolarlar ve k─▒┼č─▒n bunlarla beslenirler. ─░nsanlar─▒ ─▒s─▒rarak ve sokarak alerjik reaksiyona sebep olurlar.
 
Kontrol Önlemleri
Yuvalar─▒n─▒n ilaçlanmas─▒ veya bozulmas─▒ gerekir.

├ťr├╝n Resimleri