Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

A─čaç Kurdu ─░laçlama
 
A─čaç Kurdu ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
Biyolojisi
 
 
 
A─čaç kurtlar─▒ eski ah┼čap e┼čyalara, mobilyalara ve parkelere,tahtalara kap─▒lara, pencerelere ve mobilyalar─▒n a─čaç bölümlerine, aksamlar─▒na, parçalar─▒n birle┼čim yerlerine yerle┼čirler ve sonras─▒nda bu bölgelerde oyuklar açarak ilerlerler, kendilerine yol açarlar.. Bu s─▒rada yedikleri, kemirdikleri a─čac─▒n tozlar─▒ ve tala┼člar─▒ kemirdikleri e┼čyan─▒n etraf─▒na dökülür. Bu durum ço─ču zaman aç─▒kça gözlemlenebilmektedir. Kimi zaman geceleri sessiz ortamlarda delik açarlarken sesleri duyulabilir. Mobilya böce─či ( a─čaç kurdu ) rengi kahverendigir ve toplu i─čne ba┼č─▒ büyüklü─čündedir denilebilir.
 
 
 
Özellikle mobilyalar─▒n dö┼čeme ve içindeki dolgu maddeleri (kam─▒┼č, saman, ot, sünger vb.) aras─▒nda yuva yaparlar . Kuma┼č─▒ a┼č─▒nd─▒r─▒r, deler yaprat─▒r.Bu arada ölen mobilya böcekleri mobilyan─▒n etraf─▒na dökülürler.
 
 
 
Mücadele Yöntemleri
 
 
 
Mobilya ve ah┼čap içine nüfuz edecek ┼čekilde özel formülasyon ve kar─▒┼č─▒mlarla a─čaç kurdu ilaçlama uygulamas─▒ yap─▒larak kontrol alt─▒na al─▒nmal─▒d─▒rlar. Bir çok kez ilaçlama uygulamas─▒n─▒ ikinci defa yapmak gerekebilir.A─čaç kurdu ilaçlama yap─▒lmas─▒ için özel formülize edilmi┼č ilaçlarla yuvalar─▒ bulunup a─čaç kurdu ilaçlama çal─▒┼čmas─▒ yap─▒lmal─▒d─▒r.A─čaç kurtlar─▒ bulunduklar─▒ mobilya ve ah┼čap malzemelerin alt─▒na pisliklerini b─▒rak─▒rlar. Bu pislikler gözlemlenerek hangi mobilyada a─čaç kurdu böce─či oldu─ču anla┼č─▒labilir. Bu yöntem herkes taraf─▒ndan kullan─▒labilir.
 
 
 
A─×AÇ KURDU - TAHTA KURDU - MOB─░LYA BÖCE─×─░ - TAHTA BÖCE─×─░ - A─×AÇ BÖCE─×─░
 
 
 
HAKKINDA MERAK ED─░LEN KONULAR - SORULAR VE CEVAPLARI
 
 
 
Mobilya böce─činin biyolojisi nas─▒ld─▒r?
 
A─čaç kurdu ah┼čap e┼čyalar─▒n içinde oyuklar açarak ilerleyen ve bu yolla beslenen e┼čyalara ve insanlara zarar veren bir ha┼čeredir.
 
 
 
A─čaç kurtlar─▒ nas─▒l ürerler?
 
A─čaç kurdu yumurta b─▒rakarak üremesini sürdürmektedir..
 
 
 
Ah┼čap kurdu nerelerde ya┼čar?
 
Tahta kurtlar─▒ ( mobilya böcekleri ) s─▒cak ve nemli mekanlardan ho┼član─▒rlar. Tahta e┼čya ve mobilyalar─▒n içi tahta kurdu için bulunmaz ya┼čam alanlar─▒d─▒r.
 
 
 
A─čaç kurdu ne yer ne içer ?
 
A─čaç kurdu ah┼čap zeminler ve ah┼čap mobilyalar─▒ yiyerek ya┼čamlar─▒n─▒ sürdürürler.
 
 
 
Kafiyenin dile dolanmas─▒, gün boyunca evinizin her yan─▒na saklanan, geceleri de kan─▒n─▒zla ziyafet çeken, alt─▒ bacakl─▒ ufak ha┼čereler olan tahta kurular─▒na kar┼č─▒ duyulan korkuyu azaltmamaktad─▒r.
 
 
 
Mobilya böce─či, boyu yar─▒m santimetreden (cm) fazla büyümeyen, k─▒z─▒l-kahverengi bir ha┼čeredir. Tahta kurular─▒, kan─▒n─▒z─▒ emerken akmas─▒n─▒ sa─člamak için p─▒ht─▒la┼čmay─▒ önleyici bir madde ( Anticoagulan -antikoagülanlar )ile birlikte, onlar i┼č ba┼č─▒ndayken sizin bunu alg─▒laman─▒z─▒ engelleyen, anestetik bir madde enjekte ederler.
 
 
 
Tahta kurusu ─▒s─▒r─▒klar─▒n─▒n tedavisi genellikle kendi kendinize atabilece─činiz ad─▒mlar─▒ içerir, ancak daha a─č─▒r durumlarda hekiminize dan─▒┼čman─▒z gerekmektedir.
 
 
 
Tahta kurular─▒n─▒n günümüze kadar insanlara hastal─▒k yayd─▒─č─▒ duyulmam─▒┼čt─▒r. Bundan ba┼čka, bat─▒l─▒ ülkelerde, öncelikli olarak d─▒┼č ülkelere olan seyahatlerin artmas─▒ ve zararl─▒ kontrolü uygulamalar─▒n─▒n de─či┼čmesi sebebiyle bir yükseli┼č ya┼čanmaktad─▒r.
 
 
 
Tahta kurusunun halk aras─▒nda bilinen di─čer isimleri de ┼čöyledir : Mobilya böce─či, tahta kurusu, a─čaç kurdu, ah┼čap kurdu.

├ťr├╝n Resimleri