Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

Uyuz Böce─či ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
 
Biyolojisi
 
 
Uyuz böce─či insan─▒n derisi içine girerek tüneller halinde (2 mm-3 cm uzunlukta) yerle┼čip üreyen, devaml─▒ deride tünel açan, kabarc─▒klar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. K─▒l diplerinde iltihapl─▒ dermatit de yaparlar. Böcek yass─▒, oval, kitinle örtülü ve kirli sar─▒ renklidir. K─▒sa, kal─▒n ve k─▒ll─▒ bacaklar─▒ vard─▒r. 0.4 mm boyunda ve 0.3 mm enindedir. Deri alt─▒na yumurtlayarak ürer. Yumurtlamadan iki hafta sonra hastal─▒─č─▒n ba┼člamas─▒ vücutta genellikle parmak aralar─▒, bilek ve dirseklerin iç k─▒sm─▒, koltukalt─▒, kar─▒n ile bacaklar─▒ sarmas─▒ ile olur. Deride kazd─▒─č─▒ tünellerin üzerinde içi su ve parazit dolu kabarc─▒klar olu┼čur. Özellikle geceleri artan ┼čiddetli allerjik ka┼č─▒nt─▒lar olur. Buna uyuz hastal─▒─č─▒ denir. Uyuz insanlardan el s─▒kma ile, kulland─▒─č─▒ e┼čyalar ve bir arada ya┼čama ile bula┼č─▒r. Özellikle okul, yurt, k─▒┼čla gibi toplu ya┼čam yerleri en kolay bula┼čma ortam─▒d─▒r. Bilgisiz ve fakir ortamda daha çok görülür.
 
"Uyuz böce─či kedi, köpek gibi memeli hayvanlarda da hastal─▒k yapar. Hububatla da geçen cinsi vard─▒r. Deride geceleri daha artan ka┼č─▒nt─▒, kabarc─▒klar varsa acilen bir hekime ba┼čvurulmal─▒d─▒r.
Kontrol Önlemleri
 
E─čer uyuz te┼čhisi konmu┼č ise ki┼činin üzerindeki giysiler ve kulland─▒─č─▒ e┼čyalar kaynat─▒l─▒r, y─▒kan─▒r ve s─▒cak ütü yap─▒l─▒r. ─░yi bir vücut temizli─či ard─▒ndan verilen böcek öldüren ilaçlar tarife göre tekrarlanarak vücuda sürülmelidir. Vücut ilaçl─▒ b─▒rak─▒l─▒r. Üzerindeki çama┼č─▒rlar de─či┼čtirilir. Bu i┼člemi evdeki hasta olan da olmayan da yapmal─▒d─▒r.
 
Böcek ─░laçlama servisi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
 

├ťr├╝n Resimleri