Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

Pire ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
 
Biyolojisi
 
 
Geriye do─čru uzayan dikenlerle kapl─▒, yanlardan iyice bas─▒kla┼čm─▒┼č vücutlar─▒yla dikkat çeken pireler yakla┼č─▒k birkaç milimetre uzunluktad─▒r. Vücut yap─▒lar─▒ konaklar─▒n─▒n tüy ve k─▒llar─▒ aras─▒nda dola┼čmaya son derece uygundur. S─▒cakkanl─▒ hayvanlar─▒n kan─▒n─▒ emerek beslenir, konaklar─▒ aras─▒nda yer de─či┼čtirirken son derece tehlikeli hastal─▒klar─▒ da bula┼čt─▒rabilirler.
 
 
Pire ─░laçlama hizmetleri için bize ula┼čabilirsiniz.
 
─░nsan piresi özellikle derinin en ince oldu─ču ve yo─čun k─▒lcal damar a─č─▒ içeren bölgelerine yerle┼čir. A─č─▒z parçalar─▒n─▒n sivri uzant─▒s─▒ deriyi delerek kona─č─▒n─▒n dokusuna iyice yap─▒┼č─▒r. ┼×i┼čene kadar kanla beslenen pire daha sonra kona─č─▒n giysileri aras─▒na ya da ya┼čad─▒─č─▒ mekandaki uygun yerlere saklan─▒r.
 
Pire bazen son derece tehlikeli olabilir.Konaklar─▒na Hymenolepisdiminuta türü tenyalar─▒ (┼čerit) ta┼č─▒yabilir. Özellikle keme yada fare piresi denen tür son derece tehlikelidir. Bu pire ve yak─▒n akrabalar─▒ ortaça─čda Avrupa nüfusunun yakla┼č─▒k dörtte birinin ölümüne yol açan veba salg─▒nlar─▒n─▒n ortaya ç─▒kmas─▒ndan sorumludur. Pirelerin kan al─▒rken bula┼čt─▒rd─▒klar─▒ hastal─▒klar aras─▒nda vebayla birlikte tifüs ve siper hummas─▒ say─▒labilir. Evcil hayvanlar üstünde bulunan pire türleri ye─čledikleri hayvanlara göre adland─▒r─▒l─▒r.Ama insanlarla iç içe ya┼čayan kedi ve köpeklerde bulunan asalaklar, a┼č─▒r─▒ ürediklerinde ya da do─čal konaklar─▒n─▒ bulamad─▒klar─▒nda insanlara da ü┼čü┼čebilir
 
Pire ─▒s─▒r─▒klar─▒ kabarc─▒kl─▒ ve ka┼č─▒nt─▒l─▒, döküntü biçiminde k─▒zar─▒kl─▒klara yol açar. Salg─▒nlar genellikle yaz aylar─▒nda ve çocuklar aras─▒nda görülür.Pire ü┼čü┼čen ki┼čilerin hemen y─▒kan─▒p giysilerini uygun biçimde temizlemesi gerekir. Ka┼č─▒nt─▒ giderici ilaçlar deri örselenmesini önleyebilir. Genel temizlik kurallar─▒na uyulmal─▒, evde beslenen hayvanlar ile bulunulan ortam derhal pireden ar─▒nd─▒r─▒lmal─▒d─▒r. Evimde pire var diyen bir ki┼či profesyonel yard─▒m almak için böcek ilaçlama servisimizi hemen ┼čimdi aray─▒p bilgi alabilirler.
 
Pirelerin farkl─▒ ┼čekillerde kedi ve köpeklerin sa─čl─▒klar─▒n─▒ etkilemesi söz konusudur.
 
Ka┼č─▒nt─▒ya neden olur. Bu son derece rahats─▒zl─▒k verici bir durumdur. Kans─▒zl─▒─ča neden olabilir, bu durum çok miktarda pire oldu─čunda söz konusudur.
 
Pire alerjisi (FAD) dedi─čimiz deri hastal─▒─č─▒na sebep olur.
 
Köpeklerde yayg─▒n olarak görülen bir parazitin ara konakç─▒s─▒d─▒rlar. Böylece hayvanlar aras─▒nda parazitlerin ve bu parazitlerin neden oldu─ču çe┼čitli hastal─▒klar─▒n hayvanlar aras─▒nda ta┼č─▒nmas─▒na neden olurlar.
 
Pirenin 12 ay boyunca ya┼čam döngüsü devam eder. Bir pire toplulu─čunda birkaç safha vard─▒r. Ergin pireler toplulu─čun yüzde %5’ini olu┼čturur. Gerisi kalan yüzde 95 ise yumurtad─▒r. Erginler yumurtlad─▒kça o yumurtalar hayvan─▒n vücudunda, yerde hal─▒n─▒n üzerinde, toprakta yeti┼čir. Daha sonra larvalar ortaya ç─▒kar. Bu larvalar da gözle göremedi─čimiz deri döküntüsü, protein döküntüleri ile beslenip ergin pireler olurlar. Bu larvalar─▒n ya┼čama süresi, yani yumurtadan ergin pire olma süreleri ortam─▒n nemlilik oran─▒, g─▒da anlam─▒n─▒n uygunlu─čuna ba─čl─▒ olarak 2 hafta ile birkaç ay aras─▒d─▒r.
 
 
Varsayal─▒m ki, evinizde köpe─činiz var ve piresi yok. Kas─▒m ay─▒nda bir pire geldi. O pire sürekli yumurtlayacak. Binlerce yumurta yere dü┼čecek. Bu birkaç ay sürecek ki ya┼čam döngüsü tamamlans─▒n. Pireler için k─▒┼č veya yaz fark etmiyor ama ┼ču var, biz pireyi ya ba┼čka hayvanlardan ya pire toplulu─čundan al─▒yoruz. K─▒┼č aylar─▒nda d─▒┼čar─▒dan bu pire toplulu─čundan alma ihtimalimiz daha azd─▒r.
 
Pire siphonaptera tak─▒m─▒n─▒ olu┼čturan küçük, kanats─▒z ve kan emerek beslenen ha┼čerelerdir. Pire s─▒cak ve nemli iklim alanlar─▒n─▒ çok sever. Pire özel vücut yap─▒s─▒ sayesinde insan, memeli hayvanlar ve farelerin derilerine yap─▒┼čarak kanlar─▒n─▒ emerler ve konak de─či┼čtirirken birçok tehlikeli hastal─▒─č─▒n ta┼č─▒nmas─▒na neden olur. Pire eri┼čkinlerin vücut uzunluklar─▒ 1-10 mm. aras─▒nda de─či┼čir. Pire'lerin ya┼čam süreleri birkaç hafta ile bir sene aras─▒ndand─▒r. Pire güçlü bacaklar─▒ sayesinde boylar─▒n─▒n 200 kat─▒n─▒ a┼čan mesafelere s─▒çrayabilir. Pireler uzun bacakl─▒ ve yass─▒ vücutlu bu asalak yumurta, larva, pupa ve eri┼čkin siklusu içerisinde ço─čal─▒rlar. Pire, pupalar içinde olgunla┼čt─▒klar─▒ kozadan ç─▒kar ç─▒kmaz hemen tutunabilecekleri bir memeli veya ku┼č bulurlar. 
 
Baz─▒ pireler tek bir konak türünde ya┼čad─▒klar─▒ gibi baz─▒ türleri de─či┼čik konaklarda hayatlr─▒n─▒ sürdürebilmektedirler.. Veban─▒n insanlara bula┼čmas─▒nda ba┼č rol oynayan pireler (Xenopsylla cheopsis) orta ça─čda Avrupa nüfusunun yakla┼č─▒k dörtte birinin ölümünden sorumlu tutulur. Veban─▒n bula┼čt─▒─č─▒ kemirgenler (özellikle fareler) dayan─▒kl─▒ de─čildir ve çabuk ölürler. Ölen konaktan ayr─▒lan pireler rahatl─▒kla insanlara ula┼čarak bu hastal─▒─č─▒ ta┼č─▒yabilirler. 
 
Pire'ler veba'n─▒n yan─▒ s─▒ra tifus ve tularemi hastal─▒klar─▒n─▒ da bula┼čt─▒r─▒rlar. Pirelenme durumunda hemen pire ilac─▒ al─▒nmal─▒ ve kullan─▒lmal─▒d─▒r. Ayn─▒ zamanda pireli olan yerin pire ilaçlamas─▒ yap─▒lmas─▒ pirelenen ki┼čilerin veya pireli olan hayvanlar─▒n bulunduklar─▒ yerlerin pire ilaçlamas─▒ yap─▒larak temizlenmeli.
 
Pire ilaçlamas─▒ yap─▒lmaz ise pireler her yere yay─▒l─▒r ve önüne geçilemez hale gelir. Bu yüzden vakit geçirmeden pire ilaçlamas─▒ yap─▒lmal─▒.
 
Çok bilinen türleri ┼čunlard─▒r:
 
Köpek Piresi - Ctenocephalides canis
 
Kedi Piresi - Ctenocephalides felis
 
─░nsan Piresi - Pulex irritans
 
Kuzey S─▒çan Piresi - Nosopsyllus fasciatus
 
Do─ču S─▒çan Piresi - xenopsylla cheopis
 
 
Pire ile ilgili ilginç bilgiler :
 
4 tane di┼či pire 1000 gün süre ile her gün birer defa beslense 1500 kez ─▒s─▒r─▒r.
 
Pire bulunan bir mekanda muhtemelen yüzde 95 oran─▒nda yumurta ve sadece yüzde 5 oran─▒nda yeti┼čkin pire bulunur.
 
Pire tropik bölge böce─čidir ve çok a┼č─▒r─▒ so─čuklara ya┼čayamaz.
 
K─▒┼č aylar─▒nda pireler genelde bak─▒ms─▒z, tedavi edilmeyen hayvanlar─▒n üzerinde bar─▒n─▒rlar.
 
Larva halindeki pireler öncelikle hal─▒ gibi yumusak bölgelerde sürünür ve yeti┼čkin pirelerin d─▒┼čk─▒lar─▒ndaki kurumu┼č kan ile beslemeye çal─▒┼č─▒rlar.
 
Di┼či pireler ilk kanl─▒ yiyeceklerini yedikten sonraki 39 - 48 gün sonra ilk yumurtalar─▒n─▒ b─▒rakmaya ba┼člarlar.
 
Baz─▒ Pire türleri aylarda g─▒da almadan ya┼čamlar─▒n─▒ sürdürebilirler.
 

├ťr├╝n Resimleri