Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

 
La─č─▒m Faresi ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
 
Biyolojisi
 
 
Ergin la─č─▒m faresi kuyru─ču hariç 18-26 cm boyunda ve 200 - 700 gr a─č─▒rl─▒─č─▒ndad─▒r. Küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah kar─▒n bölgesi gri beyaz aras─▒ bir renktedir. La─č─▒m fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binalar─▒n bodrum ve alt katlar─▒ ile depolarda, bina d─▒┼č─▒nda ise nehir kenarlar─▒nda, yol boyunca toprak alt─▒nda, çöp y─▒─č─▒nlar─▒ ve beton alt─▒nda yuva yaparlar. Erginlerin d─▒┼čk─▒lar─▒ iki ucu küt kapsül ┼čeklinde ve 20 mm kadar uzunlukta olabilir. 2-5 ayda ergin hale gelir, bir y─▒l ya┼čarlar. Farelerin gebelikleri 3 hafta sürer. Bir keresinde 7-8 yavru do─čurur ve y─▒lda 3-6 döl verebilirler. Güçlü koku ve i┼čitme duyular─▒na sahiptirler. 12 mm den büyük aral─▒ktan kolayca geçebilir, 15 metre yükseklikten atlayabilirler. Kemirmeyi severler ve en çok elektrik kablolar─▒n─▒ kemirdi─či için de s─▒k s─▒k yang─▒nlara sebep olurlar.
 
La─č─▒m Faresi Davran─▒┼člar─▒
 
Fare ve s─▒çanlar genellikle sevilmez ve kimse bu zararl─▒lar─▒ ev veya i┼čyerinde görmek istemez. Kemirgenler d─▒┼č alanda her türlü ortamda ya┼čar ve iç alanlara herhangi bir zamanda girebilirler ancak bu durum daha çok sonbaharda gerçekle┼čir. Bunun sebebi havalar─▒n so─čumas─▒ de─čil, la─č─▒m farelerinin d─▒┼č alandaki besin kaynaklar─▒n─▒n tükenmesi ve yeni kaynak aray─▒┼člar─▒d─▒r. S─▒çanlar mükemmel t─▒rman─▒c─▒lard─▒r ve La─č─▒m aralar─▒ndan, havaland─▒rmalardan, kablo yuvalar─▒ndan, kanalizasyondan, bacalardan ve garajlardan binalara giri┼č yapabilmektedirler. 
 
La─č─▒m Faresi Ya┼čam Alanlar─▒
 
D─▒┼č alanda la─č─▒m fareleri çay─▒rl─▒k ve a─čaçl─▒k alanlarda, arazilerde, çiftliklerde ve binalar─▒n bulundu─ču tüm yerlerde bulunurlar. Büyüklükleri sebebiyle en az 3 cm geni┼čli─činde aç─▒kl─▒klardan geçebildiklerinden, iç mekanlarda fazla görülmezler. Fakat la─č─▒m fareleri binalar─▒n çevresinde kendilerine birçok bar─▒nak bulurlar. Bunlar yakacak odun aralar─▒, ta┼č ve tu─člalar, yaprak y─▒─č─▒nlar─▒ ve di─čer döküntülerdir. 
 
La─č─▒m Faresi Mücadele ─░puçlar─▒
 
Periyodik Kaliteli ─░laçlama servislerinin la─č─▒m farelerini de kapsad─▒─č─▒n─▒, k─▒┼č dönemlerinde verilen servislerde kemirgen izi ara┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve gerekli koruyucu önlemlerin al─▒nd─▒─č─▒n─▒ unutmay─▒n─▒z. La─č─▒m faresi istilas─▒na kar┼č─▒ korunman─▒n en iyi yollar─▒, minimum bar─▒nacak alan sa─člamak ve iç mekana girebilecekleri tüm delik ve aç─▒kl─▒klar─▒ kapatmakt─▒r. Delikleri doldurmada çelik yün veya kablo kullan─▒lmazsa, kolayl─▒kla yeniden kemirebilirler. 
 
Kesin çözüm için, Kaliteli ─░laçlama gibi profesyonel böcek ve fare ilaçlama servisine müracaat etmek, hem zaman kayb─▒n─▒, hem de daha ekonomik olarak sorundan kurtulman─▒z─▒ sa─člar. 
 
Kaliteli böcek ─░laçlama gibi profesyonel uygulay─▒c─▒ firmalar taraf─▒ndan çe┼čitli yöntemlerle mücadele edilebilir. 
 
La─č─▒m faresi problemlerinizde böcek ilaçlama servisimizi arayabilir, bilgi ve desek alabilirsiniz.
 

├ťr├╝n Resimleri