Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

Kula─ča Kaçan ─░laçlama
Kula─ča Kaçan ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
 
Biyolojisi
 
 
Evlerde yar─▒k ve çat─▒larda saklan─▒r ve genellikle geceleri dola┼č─▒r. Bitki art─▒klar─▒, ölü hayvan ve böceklerin parçalar─▒ ile beslenirler. Seri hareket ederler. 
Böcek ─░laçlama servisimizi arayarak, detayl─▒ bilgi alabilirsiniz. 
 
Kula─ča kaçan çevremizde s─▒kça gördü─čümüz bir türdür. Gündüzleri ta┼člar, a─čaç kabuklar─▒, yaprak döküntüleri alt─▒nda saklan─▒r. Gece ortaya ç─▒kar. 18 mm boyunda, ince uzun vücutlu, kahverengi bir böcek. Arka taraf─▒nda k─▒skaçlar─▒ vard─▒r. ─░yi ko┼čar ve uçar. Sebze ve meyvelere zarar verir. Çe┼čitleri: 900 kadar türü vard─▒r. 
 
Kula─čakaçanlar (Dermaptera) tak─▒m─▒ndan, vücudunun sonunda k─▒skaçlar─▒ bulunan bir böcek. ─░nce uzun vücudu, parlak sar─▒ kahverengidir. Ön kanatlar─▒ küçük ve derimsi yap─▒dad─▒r. Damarl─▒ ve saydam olan arka kanatlar─▒ büyük ve yar─▒m dâire ┼čeklindedir. Kullan─▒lmad─▒klar─▒ zaman boyuna ve enine katlanarak ön kanatlar─▒n─▒n alt─▒na gizlenirler. Nâdir hallerde, gizlenmek için kula─ča kaçt─▒klar─▒ndan bu ad─▒ alm─▒┼člard─▒r. Bâz─▒ yörelerimizde, saçk─▒ran, diye tan─▒n─▒r. Petek gözleri iyi geli┼čmi┼č, ipliksi antenli böceklerdir. Erkeklerin k─▒skaçlar─▒ k─▒vr─▒k, di┼čilerinki düzdür. K─▒skaçlar zehirsiz ve güçsüzdür. Hayvanî ve nebâtî (bitkisel) besinlerle beslenirler. Gündüzleri ta┼člar, yapraklar ve a─čaç kabuklar─▒ alt─▒nda gizlenir, gece faaliyete geçerler. 
 
Evlere girer, meyve ve tohum yiyerek bahçelere zarar verirler. Çiçeklerin üreme organlar─▒n─▒ ve renkli yapraklar─▒n─▒ kemirirler. ┼×eftali meyvelerine dü┼čkündürler. H─▒zl─▒ ko┼čar ve uçarlar. 900 kadar türü vard─▒r. 
 
Kingdom : Animalia 
Phylum : Arthropoda 
Subphylum : Hexapoda 
Class : Insecta 
Subclass : Pterygota 
Infraclass : Neoptera 
Order : Dermaptera 
Family : Forficulidae
 
 
Kula─ča kaçan böce─či problemlerinizde böcek ilaçlama servisimizi arayabilir, bilgi ve destek alabilirsiniz.
 

├ťr├╝n Resimleri