Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

K─▒rkayak ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
 
Biyolojisi
 
 
Bina içerisinde; bodrumda, katlarda ve evlerin balkonlar─▒nda, bina d─▒┼čar─▒s─▒nda; rutubetli yerlerde, yaprak alt─▒ ve gübrelik yerlerde ya┼čarlar. 
 
Böcek ilaçlama uygulamalar─▒ ile ilgili bizimle irtibata geçerek, ya┼čad─▒─č─▒n─▒z problem ile ilgili detayl─▒ bilgi alabilirsiniz. Kontrol Önlemleri
 
Bar─▒nd─▒─č─▒ ve üredi─či yerler tesbit edilip, ilaçlamak suretiyle yok ediler. 
K─▒rkayak böceklerinin 2 rengi vard─▒r. Bu renkler siyah ve kahverengidir. Ebatlar─▒ itibariyle 4 cm den küçük ve omurgas─▒z böceklerdir. Bu böce─čin vücudunun her halkas─▒n da iki çift aya─č─▒ vard─▒r ve bu özelli─čiyle ç─▒yanlardan ay─▒rt edilebilir. K─▒rk ayak böcekleri türlerine göre de─či┼čim gösterirler bu böceklerin çürük bitkilerle besleneni oldu─ču gibi etçil olan─▒ da vard─▒r. Türlerine göre bacak say─▒lar─▒ 200 e ula┼čabilirler ve k─▒rkayaklar─▒n yakla┼č─▒k 8 bin türü vard─▒r. K─▒rkayaklar rutubetli yerlerde ya┼čarlar ve rutubetsiz ortamda çok uzun süre ya┼čayamazlar. K─▒rkayaklar nemli ve s─▒cak ya┼čam alanlar─▒nda 1000 lerce say─▒ya ula┼čabilir, ço─čalabilirler. E─čer ya┼čam alanlar─▒ onlar için uygunsuz hal al─▒rsa ya da çok fazla nüfusa ula┼č─▒rlarsa birlikte göç ederler ve kendilerine daha uygun hayat bölgeleri bulmaya gereksinim görürler. 
 
K─▒rk ayaklar bu özellikleriyle tan─▒n─▒rlar. 
 
Bu böcekler genelde d─▒┼č ortamlarda ya┼čarlar.
K─▒rkayaklar bina içerisinde, evlerin balkonlar─▒nda, bodrum katlarda ve garajlarda çok s─▒k görülebilir.
Bina d─▒┼č─▒nda bol rutubetli yerler de, gübreli toprak alanlarda, çimenliklerde, yaprak altlar─▒nda zemindeki e┼čyalar─▒n altlar─▒n da yani nemin bol oldu─ču tüm ortamlarda bar─▒nabilirler.
K─▒rk ayak böcekleri ─▒slak ye┼čil alanlarda bulduklar─▒ ölü organik maddelerle beslenirler.
 
 
K─▒rk ayaklar ile ilaçlama suretiyle mücadele edilebilir ve bunun için ya┼čam alan─▒ ve ço─čald─▒─č─▒ yerler tespit edilip bu alanlara ilaçlama uygulanmal─▒d─▒r. Bu ha┼čereleri evlerimizden uzak tutmak için mümkün oldu─čunca y─▒─č─▒nlar─▒ ve bitkileri evlerimizden uzak tutmam─▒z gerekir. Çünkü y─▒─č─▒nlar ve bitkiler bu böcekler için mükemmel bar─▒nma alan─▒d─▒r. KIRKAYAK ─░LE ─░LG─░L─░ SIKÇA SORULAN SORULAR
 
Bu böcekler nas─▒l ürerler ? 
 
K─▒rkayak böcekleri yumurtlama yöntemi ile ürer.. Ya┼čam alan─▒ uygunsa ve beslenmeleri için iyi bir ortam ise k─▒rkayak böcekleri binlerce yumurta b─▒rak─▒p üreyebilirler. Bu böcekler 2 katl─▒ bir binan─▒n d─▒┼č yüzeyini kaplayacak kadar ço─čalabilirler. 
 
*K─▒rkayak ilaçlamas─▒n─▒ kendimiz yapamaz m─▒y─▒z ? 
 
K─▒rkayak böcekleri ve tüm ha┼čerelerin ilaçlamalar─▒nda uzman yard─▒m─▒ al─▒nmal─▒d─▒r. Çünkü bilinçsiz yap─▒lan ilaçlamalar bize ve çevremizdeki tüm canl─▒lara zarar verebilir. 
 
*K─▒rkayak ve ç─▒yan─▒ birbirinden nas─▒l ay─▒rabiliriz? 
 
K─▒rkayak böce─činin her halkas─▒n da iki çift baca─č─▒ vard─▒r ç─▒yan─▒n ise her halkas─▒n da bir çift baca─č─▒ vard─▒r. K─▒rkayak insanlar─▒ ─▒s─▒rmaz ama ç─▒yan böcekleri insanlar─▒ ─▒s─▒rarak zehirler. K─▒rkayak böce─či ç─▒yan böce─činin yan─▒n da masum bir böcektir. Tabi bu da türlerine göre de─či┼čiklik gösterebilir. K─▒rkayak böce─činin ya┼čayan 8 bin türü vard─▒r ve bunlar─▒n aras─▒n da zehirli olan─▒ da vard─▒r. 
 
*K─▒rkayaklar insanlara ne gibi zararlar verebilirler? 
 
Türlerine göre de─či┼čiklik gösterebilir. Bu böceklerin zehirli olanlar─▒ çok tehlikelidir. Ama türü ne olursa olsun zehirsiz de olsa ta┼č─▒d─▒─č─▒ mikrop itibariyle birçok hastal─▒─ča sebep olur. Özellikle ba─č─▒┼č─▒kl─▒klar─▒ henüz geli┼čmemi┼č olan bebeklerimiz ve çocuklar─▒m─▒z çok çabuk enfeksiyon kapabilir. 
 
*K─▒rkayak böcekleri daha çok nerede bar─▒n─▒rlar? 
 
Rutubetli olan her yer de özellikle y─▒─č─▒n altlar─▒n da ye┼čillik alanlar da gübreli topraklar da, evlerin balkonlar─▒n da bodrum katlar da ve garajlarda bar─▒n─▒rlar. K─▒rkayaklar nemi sever ve nemli olan tüm alanlarda ya┼čayabilme özelli─čine sahiptirler. Aksine nemsiz olan alanlarda ya┼čayamaz ölürler. 
 
*K─▒rk ayak böcekleri ile nas─▒l mücadele edebiliriz? 
 
K─▒rkayak böcekleri ile bireysel mücadele pek mümkün de─čildir. K─▒rkayak böceklerinden kesin olarak kurtulma ┼čekli uzman bir ilaçlama firmas─▒ndan geçer. E─čitimli ki┼čilerin yapaca─č─▒ ilaçlama yöntemi ile kesin olarak bu böceklerden kurtulabilirsiniz. 
 
*K─▒rkayaklar genellikle hangi mevsimde görülürler? 
 
K─▒rkayak ile genelde ya─č─▒┼člar─▒n bol oldu─ču sonbahar ve ilkbahar aylar─▒n da kar┼č─▒la┼č─▒r─▒z. Çünkü bu aylar k─▒rkayak böceklerinin ya┼čamalar─▒ ve ço─čalmalar─▒ için en müsait olana─č─▒ sa─člar. 
 
*K─▒rkayak böceklerinden kurtulabilmek için tek kez ilaçlama yeterli midir? 
 
Bu böceklerin bar─▒naklar─▒na ula┼č─▒labilirse yerleri tespit edilebilirse tek kez ilaçlama yeterlidir. Tüm çatlaklar, yar─▒klar yo─čun bir ┼čekilde ilaçlan─▒p bir daha burada bar─▒namamalar─▒ için bu çatlak ve yar─▒klar çok h─▒zl─▒ bir ┼čekilde kapat─▒lmal─▒d─▒r. 
 
*K─▒rkayak böceklerinin ömrü ne kadard─▒r? 
 
K─▒rkayaklar─▒n ömrü türlerine göre farkl─▒l─▒k gösterir. K─▒rk ayaklar genelde uzun bir dönem ya┼čayabilirler ancak profesyonel bir böcek ilaçlama firmas─▒ndan ald─▒─č─▒n─▒z yard─▒m ile bu rahats─▒z edici böceklerin ömrünü k─▒saltabilir hatta sonland─▒rabilirsiniz. 
 
*K─▒rkayak böcekleri ne ile beslenir? 
 
K─▒rkayak böceklerinin bitkilerle besleneni oldu─ču gibi etçil olanlar─▒ da vard─▒r. Bu türler ölü böcek, örümcek ve solucanlarla beslenir. 
 
*K─▒rkayak böceklerinin kaç türü vard─▒r? 
 
K─▒rkayak böceklerinin dünya üzerinde ya┼čayan sekiz bin türü bulunmaktad─▒r. 
 
*K─▒rkayak böcekleri insanlar─▒ ─▒s─▒r─▒r m─▒? 
 
Ev içerisin de rastlayabilece─čimiz 2 tür k─▒rkayak vard─▒r. Bunlardan ç─▒yan olan insanlar─▒ ─▒s─▒r─▒r ve ç─▒yan da zehirli böcektir. 
 
*K─▒rkayak böcekleri zehirli midir? 
 
K─▒rkayak böceklerinin türüne göre zehirli olan─▒ ve zehirsiz olan─▒ da vard─▒r. Zehirli olan türleri çok tehlikelidir. Bina içerisinde ve çevresinde görebilece─čimiz zehirli olan cinsin ismi ç─▒yand─▒r. Ç─▒yanlar görünü┼č itibariyle k─▒rkayaklardan farkl─▒ olup bunu ay─▒rt edebiliriz. 
 
*Ev içerisinde gördü─čümüz k─▒rkayaklardan hastal─▒k bula┼č─▒r m─▒? 
 
Tabiî ki her türlü ha┼čereden hastal─▒k bula┼čabilece─či gibi k─▒rkayaklardan da hastal─▒k bula┼č─▒r. Tüm böcekler ve k─▒rkayaklar zararl─▒ zarars─▒z her ne ┼čekil de olursa olsun mikrop ta┼č─▒r bu da enfeksiyon kapmam─▒za neden olur. 
 
K─▒rkayak problemlerinizde böcek ilaçlama servisimizi arayabilir, bilgi ve destek alabilirsiniz.
 

├ťr├╝n Resimleri