Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

 
Ç─▒yan ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
 
Biyolojisi
 
 
3–10 cm büyüklü─čünde 2-8 mm eninde yass─▒ halkal─▒ etraf─▒nda 17 çift anteni olan zehirli canl─▒lard─▒r. Gündüzleri evlerin nemli, lo┼č ve karanl─▒k yerlerinde, ta┼č altlar─▒nda, deliklerde gizlenirler. Geceleri dola┼č─▒r,böcek ve solucanlar ile beslenir, insana sald─▒rmazlar. Ç─▒yan ─░laçlama servisi için bizi araman─▒z─▒ önemle belirtmek isteriz. Zira ç─▒yan tehlikeli ve zehirleyici bir hayvand─▒r. 
 
"Ç─▒plak ayakla dola┼č─▒rken, terlik, ayakkab─▒ giyerken sokarlar. Is─▒rd─▒─č─▒ yerde bir birine benzeyen iki tane koyu renkte iz görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme belirtileri ortaya ç─▒kar." 
 
Çiyan 4-11 cm aras─▒ büyüklükte 3-9 mm eninde, yass─▒ , gövdesinde 17 çift anten bulunan zehirli bir böcektir. Ç─▒yan konutar─▒n lo┼č, nemli ve karanl─▒k yerlerinde , ta┼člar─▒n alt─▒nda ve karanl─▒k bölgelerde ya┼čar. Geceleri ha┼čere ve solucanlar ile beslenir ve insanlara sald─▒rmaz.Çiyan terlik ve ayakkab─▒ giyerken veya ç─▒plak ayakla dola┼č─▒rken sokabilir. Çiyan sokmas─▒nda koyu renkli iki adet iz görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme emareleri görülür. 
 
Is─▒rd─▒klar─▒ yer hemen temizlenmeli gerekirse biraz kanat─▒lmal─▒ ve hemen bir sa─čl─▒k merkezine ba┼čvurulmal─▒d─▒r. 
 
Çiyan Özellikleri 
 
Çiyan ebat─▒: Genelde bina ve ev yak─▒nlar─▒nda görülen türleri 5 cm'dir.
 
Çiyan renk: Normalde kahverengi ve turuncu-kahverengi.
 
Çiyan 4-11 cm büyüklü─čünde 3-9 mm eninde yass─▒ halkal─▒ etraf─▒nda 17 çift anteni olan zehirli bir böcektir. Gündüzleri evlerin nemli, lo┼č ve karanl─▒k yerlerinde, ta┼č altlar─▒nda, deliklerde oyuklarda gizlenirler.
 
 
Çiyanlar─▒n ya┼čam alanlar─▒:
 
Çiyan d─▒┼č alanlarda, toprakla temas─▒ olan nemli ve korumal─▒ yerlerde ya┼čar. Çiyan iç alanlarda, süpürgeliklerde, pencere ve kap─▒ aralar─▒nda, bodrum oyuk ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken de rastlanabilir. 
 
Çiyanlar─▒n davran─▒┼člar─▒:
 
Çiyan genellikle rutubetli alanlarda ya┼čayan y─▒rt─▒c─▒ (predator) bir ha┼čeredir. Çiyan böcek ve örümcekleri geceleri avlayarak beslenir. K─▒rkayaklar─▒n her vücut segmentinde iki çift ayaklar─▒ olmas─▒na kar┼č─▒l─▒k,ç─▒yanlar─▒n bir çift ayaklar─▒ olmas─▒ bu iki türün ay─▒rt edilmesini sa─člar. Çok uzun ayaklar─▒yla tan─▒nan ev ç─▒yanlar─▒ hariç, nadiren iç mekanlarda görülürler. 
 
Çiyanlarla mücadele ipuçlar─▒:
 
Çiyan üreyen kulübe ve evler bo┼čalt─▒l─▒r, içerisi ve d─▒┼čar─▒s─▒ ile üreme yerleri kal─▒c─▒ çiyan ilaçlar─▒yla çiyan ilaçlamas─▒ yap─▒l─▒r. Bizi arayarak çiyanla mücadele de hem zaman kayb─▒ndan hem de daha ekonomik fiyatlardan hizmet alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Çiyan ─▒s─▒rmalar─▒nda veya sokmalar─▒nda ─▒s─▒r─▒lan yer h─▒zla emilir gerekirse çiyan ─▒s─▒r─▒─č─▒ yeri biraz kanat─▒l─▒r. Yaraya amonyak sürülür ve doktora götürülür.Çiyan ha┼čeresinin iç alanlara giri┼člerini önlemek için, binalar─▒n d─▒┼č cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapat─▒lmas─▒, sarma┼č─▒k vb. bitkilerin fazla oldu─ču binalardan uzak tutulmas─▒ sa─članmal─▒d─▒r. ─░ç mekanlarda ç─▒yanlara kar┼č─▒ verilecek mücadelede bizi araman─▒z yeterli olacakt─▒r. 
Çiyan ilaçlama servisi ile ilgili olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.
 

├ťr├╝n Resimleri