Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

 
Çat─▒ Faresi ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
 
Biyolojisi
 
 
Ergin çat─▒ faresi, kuyru─ču hariç 16-21 cm boyunda ve 80-300 gr a─č─▒rl─▒─č─▒ndad─▒r. Sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptir, çok iyi t─▒rman─▒c─▒d─▒rlar. Bina içleri ve alt─▒nda, çat─▒s─▒nda, çöp ve odun y─▒─č─▒nlar─▒ içinde ya┼čarlar. Erginlerin d─▒┼čk─▒lar─▒ la─č─▒m faresinin d─▒┼čk─▒s─▒ gibi fakat sivri uçludur.Çat─▒ fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay ya┼čarlar. Bir keresinde 4-8 yavru do─čurur ve y─▒lda 6 döl verebilirler. 13 mm den büyük aral─▒ktan kolayca geçebilirler.
 
Fareler yiyecek bulmad─▒klar─▒nda ve aç kald─▒klar─▒nda insanlara sald─▒rabilir ve geceleri insanlar uyurken insan─▒n baz─▒ organlar─▒n─▒ kemirebilirler. Fare salyas─▒ndaki baz─▒ enzimler nedeniyle insanlar bunu hiç fark etmezler. Fare ─▒s─▒rmas─▒ veya t─▒rmalamas─▒ akabinde kesinlikle bir hekime ba┼čvurun çünkü erken önlem al─▒nmazsa ciddi hastal─▒klara neden olabilir. 
 
"Fareler Leptospirosis, Selmonella, Brucellosis, Kuduz ve ┼×ap gibi bir çok hastal─▒─č─▒ yayarak büyük tehlike te┼čkil ederler."
 

├ťr├╝n Resimleri