Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

Akrep ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
Biyolojisi
 
AKREP (Scorpio); Familyas─▒: Akrepgiller (Scorpionidae).
 
 
 
Akrepler s─▒cak ve nemli bölgelerde ya┼čarlar. Akrep ço─čunlukla çöl hayvan─▒ olarak bilinmektedir fakat ┼čehir içinde de ya┼čayabilmektedir. Akreplerin boylar─▒ 12 milimetreden 23 santimetreye kadar de─či┼čebilmektedir. Akrebin 5 y─▒ldan fazla ömrü vard─▒r ve 600’den fazla türü bulunmaktad─▒r.
 
 
 
Akrep genellikle s─▒cak ve nemli bölgelerde ya┼čayan, vücutlar─▒ sert kitin bir tabaka ile örtülü, k─▒vr─▒k ve kalk─▒k kuyru─čunda zehirli i─čnesi bulunan eklembacakl─▒lar─▒n genel ad─▒d─▒r. Yaln─▒z ya┼čamay─▒ severler. Ta┼člar─▒n alt─▒nda, duvar yar─▒klar─▒nda, kurumu┼č a─čaç kabuklar─▒ alt─▒nda veya yer alt─▒nda kazd─▒klar─▒ dehlizlerde rastlamak mümkündür. Karl─▒ bölgeler hariç hemen hemen her yerde ya┼čarlar. Akrebin yass─▒ halkalardan te┼čekkül eden vücudu; ba┼čla kayna┼čm─▒┼č bir bedeni, kar─▒n ve kuyruk (telson) olmak üzere üç bölümden olu┼čan bir vücudu vard─▒r. Gövdede önden arkaya do─čru büyüklükleri artan, uçlar─▒ çift çengelli dört çift yürüme baca─č─▒ mevcuttur. Gövdeye ba─čl─▒ kar─▒n k─▒sm─▒ ise 7 geni┼č halkadan meydana gelmi┼č, alt yüzeyinde birinci halkada kapakl─▒ bir adet cinsiyet aç─▒kl─▒─č─▒, ikinci halkada dokunum ve iz bulma görevi yapan bir çift tarak organ─▒, 3, 4, 5 ve 6. halkalarda -kitap trakeleri- ad─▒n─▒ alan solunum organ─▒na ait birer çift olmak üzere toplam dört çift solunum deli─či (stigma) bulunur. Kar─▒n k─▒sm─▒ndan sonra 6 adet dar ve yuvarlaks─▒ halkalardan meydana gelen ve bir yay gibi s─▒rta do─čru bükülebilen akrebin kuyru─ču, e─črilmi┼č bir zehir i─čnesi veya m─▒zra─č─▒n─▒ ta┼č─▒yan ┼či┼čkin halka ile biter. Akrep, yürüdü─čünde kuyru─čunu kald─▒r─▒r. Düz ve kaygan yüzeylere t─▒rmanamaz. Halk aras─▒nda vücudunun son bölümü her ne kadar akrebin kuyru─ču olarak biliniyorsa da, gerçekte kar─▒n k─▒sm─▒n─▒n daralan uzant─▒s─▒d─▒r. Çünkü içinden barsak geçmekte olan kuyrukta sondan bir önceki halkas─▒nda d─▒┼čk─▒l─▒k son bulmaktad─▒r.
 
 
 
Akrepler çok eski devirlerden beri görülmektedir. 400 milyon y─▒ll─▒k ta┼člarda akrep fosillerine rastlanmaktad─▒r. Güne┼čte kuruduklar─▒ için gün boyunca çatlaklarda gizlenip, gece örümcek ve böcek avlamaya ç─▒karlar. Ba┼člar─▒n─▒n üst taraf─▒nda iki büyük orta göz ve ön kenar─▒nda 2-5 çift yan göz bulunmas─▒na ra─čmen, gececi olduklar─▒ndan gözlerinde görüntü net olarak meydana gelmez. Daha ziyade dokunum ve duyu organ─▒ olan bir çift taraklar─▒n─▒ hassas bir radar gibi kullan─▒p, avlar─▒n─▒n titre┼čimlerini hissederek, yerlerini tesbit ederler. Ayr─▒ca ba┼člar─▒n─▒n her iki yan─▒nda avlar─▒n─▒ yakalay─▒p a─čza getirmede kulland─▒klar─▒, uçlar─▒ pensli bir çift k─▒skaçlar─▒ vard─▒r. Akrebin k─▒skaçlar─▒n─▒n üzeri duyu k─▒llar─▒ ile kaplanm─▒┼č olup, bu k─▒llardan baz─▒lar─▒ ses titre┼čimlerine, baz─▒lar─▒ dokunma veya hava ak─▒mlar─▒na hassast─▒r. Avlanmada taraklar gibi, bunlar─▒n da önemli rolü oldu─ču muhakkakt─▒r. K─▒skaçlar─▒n ┼čekli ve büyüklü─čü akrep türlerine göre de─či┼čir. A─č─▒zlar─▒n─▒n önünde pensli bir çift de küçük kelisere (zehir çengeline) sahiptir. Bunlar, besini çi─čnemeye ve parçalamaya yararlar.
 
 
 
Akrep av─▒n─▒ güçlü k─▒skaçlar─▒n─▒n makas─▒ ile yakalayarak s─▒kar ve hemen ba┼č─▒n─▒n üzerine kald─▒rarak kuyru─čundaki zehir i─čnesi ile sokar. Ölen av─▒n─▒ ezip parçalayarak vücut s─▒v─▒lar─▒n─▒ kuruyuncaya kadar emer. Akrepler, uzun süre (1 sene kadar) açl─▒─ča ve susuzlu─ča dayanabildi─či gibi, kopan organlar─▒n─▒ yenileyebilmekte ve radyasyon ─▒┼č─▒nlar─▒na a┼č─▒r─▒ derecede dayanabilmektedir. Üç hafta süreyle bir buz kal─▒b─▒nda dondurulan akrep, buz eritildi─činde hiçbir ┼čey olmam─▒┼čças─▒na yürüyüp normal hayat─▒na dönmü┼čtür.
 
 
 
Çiftle┼čme sonras─▒nda di┼či akrebin erke─čini yedi─či bilinmektedir.. Erkeklerden daha büyük olan di┼čiler, "ovovivipar"d─▒r, yani yumurtlamay─▒p üremektedirler. Yumurtalar─▒, yumurtal─▒klar─▒nda geli┼čerek aç─▒l─▒r ve yavrular canl─▒ olarak do─čarlar. Di┼či akrep; 60 kadar yavru do─čurur. Yeni do─čan yavrular─▒n ayaklar─▒nda t─▒rnak olmay─▒p vantuz vard─▒r. Bunun sayesinde annelerinin s─▒rt─▒na t─▒rman─▒p rahatl─▒kla tutunurlar.Akrepler ─░lk deri de─či┼čimine kadar (15-18 gün) hiçbir ┼čey yemeyerek annelerinin s─▒rt─▒nda bar─▒n─▒rlar. Vücutlar─▒ndaki enerji ile geçinirler. Deri de─či┼čiminden sonra annelerini terk ederler. Akrepler, ömürleri boyunca yedi kere deri de─či┼čtirirler. Ço─ču do─čduktan 1 y─▒l kadar sonra, baz─▒lar─▒ ise 5 y─▒lda erginle┼čirler.
 
 
 
Bugün dünyada boylar─▒ 13 milimetreden 22 santimetreye kadar de─či┼čen 600 kadar akrep türü bulunmaktad─▒r. Akrepler aç gözlü hayvanlard─▒r. Tropik bölgelere gidildikçe boylar─▒ ve zehirlerinin tesirlili─či artar. D─▒┼č iskelet görevi yapan d─▒┼č kabuklar─▒ genellikle koyu renklidir. 400 milyon senedir varl─▒klar─▒n─▒ sürdürdükleri tahmin edilmektedir.
 
 
 
Bir çift salg─▒ bezinde üretilen zehir, güçlü kaslar─▒n kas─▒lmas─▒yla i─čnenin açt─▒─č─▒ yaraya h─▒zla bo┼čalt─▒l─▒r. Zehiri i─čnesinden 10 cm uza─ča f─▒┼čk─▒rtabilir. Akrep zehirleri “Hiyosiyanik” ve “Karbilamin” den meydana gelmi┼č olup tats─▒z, kokusuz ve asidiktir. Tesiri hayvanlar─▒n çe┼čidine göre de─či┼čir. Ku┼člar, akrep zehirine kar┼č─▒ dayan─▒ks─▒zd─▒r. Güvercin ve serçeler hemen ölür. Kurba─ča ve bal─▒klar oldukça dayan─▒kl─▒d─▒r. Mürekkep bal─▒klar─▒na zehirleri etki etmez. ─░nsan─▒ öldürebilecek kadar zehirleri kuvvetli olanlar─▒ vard─▒r. Türkiye’de akrepten ölüm nadir görülür. Ölenler daha çok zay─▒f ve hastal─▒kl─▒ insanlard─▒r.
 
 
 
─░nsan─▒ akrep sokunca sokulan yer k─▒zar─▒r ve ┼či┼čer. Ate┼č yükselir, kalb at─▒┼č─▒ yava┼člar, terleme ve say─▒klama, solunum darl─▒─č─▒, çarp─▒nt─▒ ve kusma görülür. Akrep sokmas─▒nda ve akrep zehirlenmesinde ilk tedbir, sokulan yeri her iki taraf─▒ndan s─▒k─▒ca ba─člamak ve yaray─▒ çizerek emip tükürmektir. Yaray─▒ her emi┼čten sonra a─čz─▒ süt veya zeytinya─č─▒ ile y─▒kamal─▒d─▒r. Emen kimsenin a─čz─▒nda di┼č çürü─čü, çatlak veya yara bulunmamal─▒d─▒r. Aksi takdirde zehir buradan kana geçer. Sokulan yere amonyakl─▒ bez koymal─▒ ve acilen serum yapt─▒rmal─▒d─▒r. Akrep zehirlenmesinde ilk müdahaleden hemen sonra hekime ba┼čvurulmal─▒d─▒r.
 
 
 
Akrepler Hakk─▒nda Bilinmeyenler
 
 
 
3 hafta boyunca bir buz kal─▒b─▒nda bekletilen akrep, buz eritildi─činde yürüyüp normal ya┼čam─▒na devam edebilmektedir ve bu vücut direncini göstermede oldukça önemli bir göstergedir.. Ayr─▒ca akrepler 1 sene aç ve susuz ya┼čayabilirler.Çiftle┼čme sonucu di┼či akrep erke─čini yer. Kopmu┼č parçalar─▒ yeniden te┼čekkül edebilir.Radyasyona oldukça dayan─▒kl─▒d─▒rlar.E─čer akrebin etraf─▒n─▒ ate┼čle çevirirsen, akrep kendini sokarak öldürür.Çölde ya┼čayan bir akrebin zehiri, akrep ne kadar susuz kal─▒rsa o kadar güçlü ve öldürücü olur.
 
 
 
Akrep ilaçlama ile ilgili bize ula┼čman─▒z─▒ ve profesyonel hizmet alman─▒z─▒ öneririz.

├ťr├╝n Resimleri