Online Katalog ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z.

├ťr├╝n Kategorisi

├ťr├╝n Detay─▒!

Akar-Mite ─░laçlama
 
Akar-Mite ─░le ─░lgili Bilinmesi Gerekenler
 
Biyolojisi
 
Mite canl─▒s─▒, toz içinde ya┼čar ve ço─čal─▒r. ─░nsan bedeninden dökülen deri tozlar─▒yla ve parçac─▒klar─▒yla beslenen bir canl─▒ türüdür.
 
Mayt ha┼čeresi -toz akar─▒- baz─▒ hayvanlar─▒n ve insanlar─▒n deri döküntüleri ile ya┼čamlar─▒n─▒ sürdürürler. 140-160 kadarmite (mayt-akar) türü bulunmaktad─▒r. ─░nsanlar─▒n vücudunda milyarlarca miteya┼čam─▒n─▒ sürdürebilmektedir. Toz akar─▒ olarak da bilinen mite canl─▒s─▒ ancak mikroskop yard─▒m─▒yla ile görülebilir. Mite genel olarak tozlu ortamlarda ve nemli yerlerde bulunur, görülür. . Mite canl─▒s─▒ insanlar için tehlikeli bir ha┼čeredir.. Bron┼čit ve ast─▒m hastal─▒klar─▒n─▒n olu┼čmas─▒na neden olabilmektedir. Baz─▒ ki┼čilerde ise alerjiye sebep olabilir. Mite ha┼čeresi evinizde yün, yast─▒k, hal─▒, battaniye, yorganlarda, çocuklar─▒n oynad─▒─č─▒ çe┼čitli oyuncaklarda , koltuklarda, ve yataklar─▒m─▒zda bulunabilirler.
 
 
 
Mite böce─či genel olarak ve s─▒cak ortamlar─▒ sever. Yataklar─▒m─▒z onlar için ideal ya┼čam alan─▒d─▒r. Mite tedavisi çok zor olan ast─▒m hastal─▒─č─▒na sebep olur. Ast─▒m insan do─čumunun ba┼č─▒nda yani bebeklikte ba┼člar ve insan ömrünü her yönüyle etkiler. Ast─▒m─▒ olan insan solunumda zorlan─▒r. Ast─▒m ço─ču zaman nefes darl─▒─č─▒na ve ölüme sebebiyet verir.Mite den dolay─▒s─▒yla ast─▒mdan korunmak için baz─▒ dikkat etmemiz gereken ┼čeyleri s─▒ralayal─▒m. Yün yatak, yorgan yast─▒k, yerine silikon ve elyaftan yap─▒lan ürünleri kullanmak mite olu┼čmas─▒n─▒ engeller.
 
 
 
Mite olu┼čumundan kaçmak için neler yap─▒labilir:
 
 
 
Antibakteriyel yatak kullanmak gerekir.
 
 
 
Odalar özellikle yatak odalar─▒ her gün havaland─▒r─▒lmal─▒.
 
 
 
Yatak odalar─▒nda mümkün oldukça hal─▒ ve kilim gibi e┼čyalar kullan─▒lmamal─▒. Bunlar aras─▒nda tercih yap─▒lmas─▒ gerekiyorsa hal─▒ yerine kilim tercih edilmeli.
 
 
 
Çocuklar─▒n─▒z─▒n pelu┼č oyuncaklar─▒n─▒ buzdolab─▒ po┼četine koyup a─čz─▒n─▒ ba─člay─▒p sonra buzlu─ča yerle┼čtirmeli en az 45 dakika bekletilmeli. Çünkü mite so─ču─ču sevmez ve ölür.
 
 
 
Emi┼č gücü yüksek olan özel elektrik süpürgeleri tercih edilmeli.
 
 
 
 
 
Bu önlemler Mite'nin yok olmas─▒n─▒ sa─člamaz sadece azaltabilir. Bu böceklerin tamamen yok olmas─▒ için evlere periyodik olarak böcek ilaçlama uygulamas─▒ yap─▒lmas─▒ gerekmektedir.
 
 
 
M─░TE (TOZ AKARLARI) ─░LE ─░LG─░L─░ EN ÇOK SORULAN SORULAR
 
 
 
1-Mite ve toz akar─▒ ayn─▒ parazitler midir?
 
Mite ve toz akar─▒ ayn─▒ parazittir ve her iki isimle de an─▒l─▒rlar. Mite mayt diye okunur.
 
 
 
 
 
2-Mite nedir?
 
Mite insanlar─▒n ve di─čer baz─▒ canl─▒lar─▒n vücudundan dökülen deri parçal─▒yla beslenen (türüne göre de─či┼čiklik gösterebilen ) küçük parazitlerdir.
 
 
 
 
 
3-Ev içinde ya┼čayan mite daha çok nerde bar─▒n─▒r?
 
Ev içinde ya┼čayan mite nemin ve s─▒ca─č─▒n oldu─ču tozlu ortamlar─▒ ya┼čamak için tercih eder. Özellikle yün yast─▒k, yorgan, battaniye, hal─▒ ve yünlü olan tüm kuma┼člarda bar─▒n─▒r. Mite çocuklar─▒m─▒z─▒n severek oynad─▒─č─▒ pelü┼č oyuncaklarda çokça bulunur.
 
 
 
 
 
4-Mite ne ile beslenir?
 
Evde ya┼čayan mite ha┼čeresi insanlardan dökülen deriler üzerinde bulunur, bazen de insan derisinden içeri girerler bu arada insan vücudunda batmalar hissedilir. Mite insan ve hayvan derileri üzerinde ve deri içine girerek kan emerek beslenir.
 
 
 
 
 
5-Mite den kurtulmak için yast─▒k ve yorgan gibi e┼čyalar─▒m─▒zdan vazgeçmek mi gerekir?
 
Mite böce─činden kurtulmak için mutlaka ilaçlama ┼čirketinden yard─▒m al─▒nmal─▒d─▒r. Yatak ve yorganlar─▒n─▒z─▒ tabi ki atmay─▒n sadece bir telefon kadar size yak─▒n olan böcek ilaçlama servisimizi aray─▒n sizi bu s─▒k─▒nt─▒dan kurtaral─▒m.
 
 
 
 
 
6-Mite hangi hastal─▒─ča sebep olur?
 
Mitelerin d─▒┼čk─▒lar─▒ ve döküntüleri havaya kar─▒┼č─▒r ve solunum yoluyla bize gelir. Bu sayede mite insan hayat─▒n─▒ cehenneme çeviren alerjik hastal─▒klara, ast─▒ma ve bron┼čite neden olur.
 
 
 
 
 
7-Çocuklar─▒m─▒z─▒ mite den nas─▒l koruruz?
 
Çocuklar─▒m─▒z─▒ mite den koruyabilmek için ev ve ya┼čama alanlar─▒m─▒z─▒ periyodik ilaçlama yapt─▒rmal─▒y─▒z. Çocuklar─▒m─▒z─▒n oyun oynamas─▒ için pelü┼č oyuncaklar─▒ tercih etmemeliyiz. E─čer mutlaka bu oyuncaklar varsa kullan─▒lacaksa onlara da ilaç uygulanmal─▒d─▒r. Odalar─▒n─▒z─▒ s─▒kl─▒kla havaland─▒rmam─▒z gerekir, yast─▒k ve yorganlar─▒m─▒z─▒n yün olmamas─▒na dikkat edin. Yatt─▒─č─▒m─▒z yata─č─▒n anti bakteriyel olmas─▒n─▒ tercih ediniz. Mite ilaçlamas─▒ için mutlaka profesyonel böcek ilaçlama servisi olan ┼čirketimizden destek al─▒n
 
 
 
 
 
8-Mite den elektrikli süpürge yard─▒m─▒ ile kurtulmam─▒z mümkün mü?
 
Mite için özel olarak elektrik süpürge üreticileri vakum gücü yüksek olan süpürgeler ürettiler. Bu süpürgeyi kullanmak di─čer süpürgelere oranla daha sa─čl─▒kl─▒d─▒r. Bu canl─▒lardan kurtulman─▒n en iyi yolu periyodik olarak ilaçlanmas─▒d─▒r.
 
 
 
 
 
9-Ast─▒m─▒n ve bron┼čitin insanlarda olu┼čmas─▒n─▒n sebebi nedir?
 
Ast─▒ma ve bron┼čite sebep olan birçok faktör olabilir. Yap─▒lan bilimsel, akademik ara┼čt─▒rmalar neticesinde tüm dünyada ast─▒m olu┼čumunda en etkili sebep evde bulunan mite (mayt) dir.
 
 
 
 
 
10-Mite den kurtulmak için ilaç firmas─▒ndan yard─▒m almal─▒ m─▒y─▒z?
 
Mite den kurtulmak için mutlaka konusunda uzman ilaçlama ┼čirketimizden yard─▒m isteyin. Kendi ba┼č─▒m─▒za ald─▒─č─▒m─▒z önlemler mayt denen küçük ve gözle görülmeyen bu canl─▒lar için yetersiz kal─▒r ve mutlaka böcek ilaçlama servisinden ilaçlama uygulamas─▒ isteyiniz.
 
 
 
 
 
Ev tozu mayt alerjisi
 
 
 
Ev tozu mayt, küf sporlar─▒, hayvan kürkü ve tüyü, bütün sene mevcut olan y─▒ll─▒k rinit’in ’tekrarlanan’ semptomlar─▒n─▒ tetiklemekten sorumludur.
 
Semptomlar, mevsimsel alerjik rinitinki ile ayn─▒d─▒r, ancak burun t─▒kanmas─▒ ve sinüslerin iltihaplanmas─▒, (sinusitis) s─▒k s─▒k görülen komplikasyonlard─▒r. Birçok ┼čikayete, gerçek hayatta bütün ev tozlar─▒nda bulunamayan, fakat münhas─▒ran yatakta bulunan ev tozu mayt─▒ sebep olur. Çal─▒┼čmalar, yatakta bulunan tozun, yerde bulunan tozdakinden % 100 daha yüksek konsantrasyonlarda toz mayt─▒ içerdi─čini göstermi┼čtir.
 
 
 
Mayt, sadece a┼ča─č─▒daki ┼čartlar─▒n hakim oldu─ču yerlerde ya┼čar ve ürer (alerji yaratan etkenler üretir):
 
Mevcut çok miktarda yiyecek (Bunlar daha ziyade çürümü┼č epital hücrelerini yerler).
 
20°C civar─▒nda daimi s─▒cakl─▒k, % 60-80 aras─▒nda nem.
 
Güne┼č ─▒┼č─▒─č─▒n─▒n olmamas─▒ (güne┼č ─▒┼č─▒nlar─▒ maytlar─▒ imha eder).
 
Yatak, yüksek miktarda yiyecek (epitel hücreleri) ve insan vücudu taraf─▒ndan verilen ─▒s─▒ ve nem içerdi─činden, maytlar için ideal bir ya┼čam çevresi sunar; ─▒s─▒ ve nem ┼čartlar─▒ en iyi durumdad─▒r. Ayn─▒ zamanda güne┼č ─▒┼č─▒─č─▒n─▒n olmamas─▒ tam olarak sa─članm─▒┼čt─▒r.
 
 
 
Dermatophagoides pteronyssimus ad─▒ verilen, ev tozu hassasiyeti veren alerji yaratan etkenlere e┼čde─čerde olan mayt─▒n metabolizma ürünü, kronik inatç─▒ alerjik rinite sebep olan alerji yaratan etkenler aras─▒nda en çok bilinen ve en yayg─▒n olan alerji yaratan ekenlerden biridir. Alerji semptomlar─▒ iyi bilinmektedir: Hap┼č─▒rma, rhinorrhea (burun ak─▒nt─▒s─▒), burun ka┼č─▒nmas─▒, burun t─▒kanmas─▒, gözlerin ve dama─č─▒n ka┼č─▒nmas─▒.
 
┼×ikayetlere, a┼ča─č─▒daki durumlarda ev tuzu mayt─▒ sebebiyet verebilir:
 
 
 
Aile içinde bir tak─▒m alerjik hastal─▒klar─▒n zaten meydana gelmi┼č olmas─▒.
 
Bir Antibiyotik tedavisinden sonra dahi, semptomlar iyile┼čmez.
 
Burun ┼čikayetleri ate┼č olmadan görülür.
 
Alerji erkek çocuklarda daha s─▒kt─▒r.
 
Alerji men┼čeli bir hastal─▒─č─▒n zaten hastada görülmesi durumunda.
 
Semptomlar daima verilen bir yer ile (örne─čin yatak odas─▒) ilgilidir.
 
Daha kal─▒n ak─▒nt─▒ ile birle┼čen burun t─▒kanmas─▒ gece görülür.
 
7-10 günden fazla süren sulu burun ak─▒nt─▒s─▒.
 
Alerjik hastal─▒k büyük bir olas─▒l─▒kla yeni do─čan çocuklarda görülür.

├ťr├╝n Resimleri